Nasza placówka bardzo aktywnie realizuje treści edukacji ekologicznej, mając na celu kształtowanie wśród dzieci i ich rodziców właściwych postaw wobec środowiska. Trudno jest jednak uczyć przyrody tylko i wyłącznie za pomocą książek czy eksponatów w sali przedszkolnej. Pokazywanie roślin czy zwierząt na rysunku, czy nawet na filmie nie zawsze wystarczy. O wiele większe walory edukacyjne, a jednocześnie wychowawcze mają zajęcia w terenie.

img013

Dziecko najlepiej poznaje przyrodę poprzez działanie, pracę czy też doświadczenie. Odkrywając samodzielnie tajemnice przyrody gromadzi nowe doświadczenia i angażuje się emocjonalnie. Wiedza zdobyta w ten sposób jest pełniejsza i trwalsza. Chcąc poszerzyć ofertę zajęć proekologicznych oraz uprzyjemnić spędzanie wolnego czasu dzieciom i rodzicom postanowiliśmy lepiej zagospodarować teren zielony przedszkola i poprawić jego wizerunek, tak aby ogród stał się miejscem nie tylko zabaw dla dzieci, ale także miejscem zdobywania wiedzy przyrodniczej.

W ten sposób powstał projekt założenia zielonego ogródka oraz szczegółowy harmonogram działań zmierzających do jego wykonania. Nazwaliśmy go ZIELONYM ZAKĄTKIEM JEDYNECZEK. W pobliżu naszego ogródka znajduje się nasza piaskownica otoczona drzewami i małymi iglakami które posadziły dzieci ze starszej grupy.

Nasz ZIELONY ZAKĄTEK powstał tuż pod oknami naszego przedszkola. Początkowo był to kawałek ziemi porośnięty tylko trawą, ale potem sukcesywnie się rozrastał poprzez dodawanie coraz to nowych elementów. Pierwsze pojawiły się trzy świerki. Bardzo chcieliśmy zagospodarować teren wokół przedszkola, aby otoczenie naszej placówki było bardziej zielone i przyjazne dla dzieci i rodziców. Wzbogaciliśmy również nasz plac zabaw w ławeczki, krzewy i drzewka.

Naszym celem było stworzenie dzieciom miejsca, gdzie codziennie będą mogły usiąść lub pobiegać w cieniu drzew, posłuchać śpiewu ptaków lub bzyczenia owadów, zachwycić się zapachem kwiatów, wypatrzyć dżdżownicę albo narośl na liściu.

W naszym ogródku posadzone zostały krzewy iglaste i drzewka. Pomiędzy krzewami posadzone są kolorowe kwiaty. W naszym ogródku znalazło się też miejsce dla naszych skrzydlatych przyjaciół – ptaszków. Na parapecie zamontowaliśmy karmnik wykonany z surowców wtórnych, a na drzewie obok zawiesiliśmy budkę. Mamy nadzieje, że się spodobają, a my zyskamy niepowtarzalną możliwość obserwacji skrzydlatych przyjaciół odwiedzających Jedynkowy Zakątek.

Nasz ogródek posiada również elementy dekoracyjne w postaci kamieni, kory usypanej pod iglakami. Wszystkie prace staraliśmy się wykonać sami oraz z pomocą Pana Darka (dźwiganie kamieni), którzy bardzo mocno wspierał nasze dokonania. Woda używana do podlewania roślin jest deszczówką (jeśli pogoda pozwalała na jej zebranie).

Dzięki naszemu ZIELONEMU ZAKĄTKOWI JEDYNECZEK będziemy zapoznawać dzieci z niektórymi gatunkami roślin występujących w najbliższym otoczeniu przedszkola. Będziemy prowadzić z wychowankami zajęcia związane z hodowlą i uprawą roślin poprzez wykonanie rabatek kwiatowych, warzywnych i ziołowych, będziemy propagować zdrowy styl życia. Zorganizujemy wiele zajęć dydaktycznych na świeżym powietrzu gdzie dzieci będą obserwować przyrodę. Samo przebywanie w ogrodzie będzie niosło za sobą wiele pozytywów, choćby walory zdrowotne, pobudzanie sprawności ruchowej, wyczulenie na zapachy czy kolory, pobudzenie ciekawości czy zaostrzenie zmysłu obserwacji.

Jeśli dodamy do tego walory wychowawcze pracy w ogródku i korzyści jakie niesie wykorzystanie go w procesie dydaktycznym okaże się, że ogródek jest nam niezbędny i będziemy się dziwić jak dotąd dawaliśmy sobie bez niego radę. Wykonywanie prac w ogrodzie nauczy dzieci szacunku do pracy i jej efektów. Nikt, kto sam włożył wiele trudu w pielęgnację ogródka nie będzie go później niszczył, a mając świadomość ile wysiłku kosztuje utrzymanie terenów zieleni w należytym stanie, nie będzie ich niszczył także poza przedszkolem.

Praca w ogrodzie oprócz oczywistego kształtowania postaw proekologicznych nauczy dzieci działania zespołowego oraz planowania. Dzięki tym działaniom proekologicznym organizowanym w naszej placówce dzieci poczują się odpowiedzialne za środowisko i za działania na rzecz środowiska. W ciągu całego roku ogród będzie kolorowy w zależnościom od pory roku.

Zobacz: Informacja na stronie Centrum Edukacji Ekologicznej- kliknij

 

jedynka
Przedszkole Niepubliczne 
JEDYNECZKA w Ełku

ul. 11 listopada 24, 19-300 Ełk
tel. +48 609 499 084
e-mail: annalachowicz0@wp.pl

BANK PKO BP
konto:
 87 1020 4724 0000 3802 0114 7669

Przedszkole Jedyneczka pracuje

od poniedziałku do piątku:
06:00 - 17:00

Back to top