Andrzejki to dzień wróżb. Patronem tego święta jest czczony od IV w św. Andrzej. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Dziś  Andrzejki w przedszkolu Jedyneczka to nie tylko wróżby  ale i wspólna  zabawa z rodzicami.

Tradycyjnie już 30 listopada  cała społeczność naszego przedszkola przeniosła się w  zaczarowany świat magii i wróżb. Tego dnia sala gimnastyczna zapełniła się po brzegi nietypowymi gośćmi. Można było spotkać: księżniczki, wróżki, motylki, klauna, pirata i wiele innych postaci z bajek. Magiczne stroje obowiązywały zarówno dzieci jak i rodziców. Dorośli, ku ogromnej radości dzieci, wykazali się dużą fantazją w swoich przebraniach. Wiele radości i uciechy sprawiła wszystkim zabawa w barwnych strojach, którą  poprowadził wodzirej Andrzej i smok Dinuś. . Dzieci brały udział w zabawach i konkursach oraz jak przystało na noc andrzejkową we wróżbach.

I tak wylosowany przedmiot oznacza:

  • różaniec - długie panieństwo
  • obrączka - szybkie zamążpójście
  • chleb - dostatek
  • pieniądz - rozrzutność, kłopoty finansowe.

Czy wróżby spełnią się ? – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. W przerwie między konkursami czekał na dzieci słodki poczęstunek. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Jedyneczkowe Andrzejki sprzyjają nie tylko dobrym zabawom dzieci, są one także okazją rozbudzania ciekawości i chęci poznawania ludowej tradycji  przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

jedynka
Przedszkole Niepubliczne 
JEDYNECZKA w Ełku

ul. 11 listopada 24, 19-300 Ełk
tel. +48 609 499 084
e-mail: annalachowicz0@wp.pl

BANK PKO BP
konto:
 87 1020 4724 0000 3802 0114 7669

Przedszkole Jedyneczka pracuje

od poniedziałku do piątku:
06:00 - 17:00

Back to top