KONTAKT: ul. 11 Listopada 24, 19-300 Ełk, tel. +48 609 499 084

baner 2021 program maluch plus

02 kanal TV jedyneczka 2560x1440

Przedszkole z Pasją logo

button jedyneczka dokumenty

 

Wielkanoc (Pascha) – to obok Bożego Narodzenia najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Upamiętnia ono śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesja i msza w kościele katolickim zwana Rezurekcją a w prawosławnym – Jutrznią.

W tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym, poprzedzone składaniem sobie życzeń. Wielkanoc wieńczy okres Wielkiego Postu i poprzedzający ją Wielki Tydzień. Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. Wiele z nich niestety pamiętają już tylko nasi dziadkowie. Oto niektóre z nich:

Wielkie grzechotanie - kiedy milkły kościelne dzwony, rozlegał się dźwięk kołatek. Obyczaj ten był okazją do urządzania psot. Młodzież biegała po wsi z grzechotkami, hałasując i strasząc przechodniów.

Pogrzeb żuru - ostatnie dwa dni postu były wielkim przygotowaniem do święta. W te dni robiono „pogrzeb żuru" – potrawy spożywanej przez cały post. Kiedy więc zbliżał się czas radości i zabawy, sagany żuru wylewano na ziemię.

Wieszanie śledzia - w równie widowiskowy sposób rozstawano się też ze śledziem – kolejnym symbolem wielkiego postu. Z wielką radością i satysfakcją „wieszano" go, czyli przybijano rybę do drzewa. W ten sposób karano śledzia za to, że przez sześć niedziel „wyganiał" z jadłospisu mięso.

„Chodzenie po smaganiu" - po wsiach chodziły grupy młodzieży i starszych z gałązkami wierzbowymi lub brzozowymi, które na trzy tygodnie przed świętami zrywało się i wstawiało do wody, by się zazieleniły. Chłopcy smagali przede wszystkim ładne dziewczęta lecz najpierw trzeba było zapytać o pozwolenie na smaganie.

Przedszkolaki z „Jedyneczki" dnia 13 marca udały się do Muzeum Historycznego by zapoznać się z dawnymi tradycjami i obrzędami związanymi ze Świętami Wielkanocnym . W trakcie warsztatów przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób barwiono kiedyś jaja, co to są kraszanki oraz co to był gaik- maik. Wielkie poruszenie wśród dzieci wywołał obrzęd zwany „chodzenie po smaganiu". Przypadł on do gustu szczególnie chłopcom. Natomiast dziewczynki zainteresowały się przygotowanymi w koszyczku kolorowymi pisankami.

W drugiej części zajęć przedszkolaki wykonały kolorowe koguciki z przepięknymi barwnymi ogonami z bibuły. Na zakończenie warsztatów tradycyjnie już Jedyneczki odśpiewały swój hymn przedszkola, grzecznie podziękowały za zajęcia i ruszyły w drogę powrotną.

Nie masz uprawnień do napisana komentarza

jedynkaPrzedszkole Niepubliczne JEDYNECZKA w Ełku

ul. 11 listopada 24, 19-300 Ełk
tel. +48 609 499 084
e-mail: annalachowicz0@wp.pl

BANK PKO BP
konto: 87 1020 4724 0000 3802 0114 7669

Przedszkole Jedyneczka pracuje

od poniedziałku do piątku:
06:00 - 16:30

 

Back to top