KONTAKT: ul. 11 Listopada 24, 19-300 Ełk, tel. +48 609 499 084

baner 2021 program maluch plus

02 kanal TV jedyneczka 2560x1440

Przedszkole z Pasją logo

button jedyneczka dokumenty

 

18.02.2015 roku - Środa Popielcowa. Jedyneczki z grupy 4 i 5 laków wybrały się do zaprzyjaźnionej Parafii św. Tomasza Apostoła w Ełku na Mszę Świętą, która dla katolików oznacza początek Wielkiego Postu trwającego 40 dni. To wielkie oczekiwanie wiernych na Zmartwychwstanie Chrystusa.

„Popiołem kapłan posypie głowy
post się rozpocznie i czas odnowy
na znak pokuty wstrzemięźliwości
każdy katolik w tą środę pości
palmy święcone z zeszłego roku
spalono tak by powstał z nich popiół
znak krzyża kapłan na czole czyni
prochem jesteśmy w proch obrócimy
jak kruchy żywot nasz na tej ziemi
zapominamy, chociaż to wiemy
Post Wielki teraz rozpocznie środa
skierujmy serca do Pana Boga
zwolnijmy tempo wyciszmy duszę
okażmy Panu miłość i skruchę
by godnie witać czas Wielkanocy,
który wierzących ludzi jednoczy".

Dzieci w czasie odprawianej liturgii wysłuchały uważnie słów księdza proboszcza Jarosława Dąbrowskiego, który mówił iż katolików w tym dniu obowiązuje post ścisły, a więc ograniczenie się do 3 posiłków, w tym jednego do syta. Namawiał wszystkich do uczestniczenia w Drodze Krzyżowej, która pozwoli nam razem przeżywać mękę Pana Jezusa.

Od tego dnia kapłani odprawiają wszystkie msze święte w fioletowych szatach liturgicznych i nawołują do postanowień wielkopostnych np.: rezygnację na ten czas ze słodyczy, gry na komputerze itp. Najważniejszym rytuałem w tak ważnym dniu jest posypanie przez księdza głów popiołem. Nasze Jedyneczki nie mogły się już tego doczekać, kochany Filip co chwila pytał cyt. „kiedy to ksiądz będzie sypał głowy popiołem".

W końcu nadeszła ta chwila.Wszystkie przedszkolaki ustawiły się pięknie do posypani głów popiołem przez księży i usłyszały słowa „Prochem jesteś i w proch się obrócisz". Jedyneczki były bardzo grzeczne podczas Mszy Świętej . Szczęśliwe z popiołem na głowach i pełne zadumy wróciły do przedszkola podzielić się wrażeniami z Panią Dyrektor oraz innymi paniami.

Pamiętajmy „to, że człowiek z niczego powstał, nie jest jeszcze tragedią. Nawet jak się w proch rozsypie, to może z prochu powstać do nowego życia. Myślę, że każda spowiedź jest powstaniem z prochu. Także każde nawrócenie"- ks. Jan Twardowski.

 

Nie masz uprawnień do napisana komentarza

jedynkaPrzedszkole Niepubliczne JEDYNECZKA w Ełku

ul. 11 listopada 24, 19-300 Ełk
tel. +48 609 499 084
e-mail: annalachowicz0@wp.pl

BANK PKO BP
konto: 87 1020 4724 0000 3802 0114 7669

Przedszkole Jedyneczka pracuje

od poniedziałku do piątku:
06:30 - 16:30

 

Back to top