„Niech Cud Bożego Narodzenia
dokona się w naszych sercach
poprzez miłość z Bogiem,
Kościołem i drugim człowiekiem"
Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Jest to również okazja do wspólnego spotkania i wspólnego kolędowania. Dzień 18 grudnia 2014 r.w Przedszkolu Niepublicznym Jedyneczka w Ełku był „bardzo ciepły". To właśnie w tym dniu odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyły dzieci, rodzice i pracownicy oraz zaproszeni goście.
Wszystkich serdecznie przywitała pani dyrektor Anna Lachowicz. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Jego Ekscelencja ks. biskup Romuald Kamiński, proboszcz parafii Św. Tomasza Apostoła ks. Jarosław Dąbrowski oraz ks. Wojciech Serowik. Jednym ze zwyczajów bożonarodzeniowych są jasełka.
Pierwsze urządził dawno temu, w roku 1223, wielki miłośnik Dzieciątka Jezus - św. Franciszek z Asyżu w skalnej grocie w Greccio. Ojcowie i bracia z Zakonu zwyczaj ten ponieśli na cały świat, w tym także do Polski, gdzie już pod koniec XIII wieku pojawiły się figury przedstawiające całą scenę Bożego Narodzenia.
W nastrojowo udekorowanej sali, w scenografii bożonarodzeniowej stajenki oraz przy brzmieniu pięknych polskich kolęd wszyscy kierowali swój wzrok na dwie najważniejsze postacie tj. Maryję i Józefa. Dzieci z grupy starszaków przedstawiły historię przyjścia na świat Jezusa, a potem wspólnie zaśpiewały kolędy i pastorałki. Dzieci z grupy Krasnali zaprezentowały wiersze i piosenki o tematyce świątecznej i zimowej.
Po występach dzieci przyszedł czas na składanie sobie życzeń. Pierwsza uczyniła to pani dyrektor Anna Lachowicz. "W te pełne światła Święta Bożego Narodzenia, pielgrzymujmy duchowo do Betlejem, aby wraz z Maryją i Józefem pokłonić się Jezusowi, który narodził się dla naszego zbawienia. To czas radości, ale i refleksji nad własnym życiem, a nowo narodzony Jezus przynosi ukojenie, łaskę i pokój, dodaje biskup." - takie słowa skierował do wszystkich ks. biskup Romuald Kamiński.
Tradycja dzielenia się opłatkiem wywodzi się z wierzeń chrześcijańskich i jest znakiem miłości, pojednania, ma chronić przez złymi mocami. dlatego też kolejnym punktem spotkania było dzilenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Dziecięca interpretacja narodzin Jezusa Chrystusa, kolędy, świąteczne stroiki i dekoracje, prezenty oraz wzajemne życzenia, które zakończyły spotkanie, pozwoliły wszystkim wczuć się w atmosferę świąt, pełną ciepła, radości i bliskości.